Marec 2012

Slovanské dvojspevy

Slovanskými dvojspevmi nadviazal Libor Vaculík na svoju rannú tvorbu a plne sa sústredil na možnosti pohybovej kresby pri vyjadrení obsahu hudobnej partitúry.

Libor Vaculík patrí k stáliciam na českom, ale i slovenskom tanečnom nebi. Baletnú dramaturgiu v Čechách i na Slovensku rozšíril o veľké baletné a tanečné divadlá, inšpirované slávnymi historickými, literárnymi či filmovými postavami a príbehmi, ale i o rozsahom menšie, komornejšie diela. Medzi takéto malé šperky v jeho tvorbe patria i Slovanské dvojspevy, ktoré budú uvedené Baletom Bratislava na Slovensku po prvý raz.

Sám choreograf o svojom diele pre päť tanečníc a piatich tanečníkov v jednoduchých bielych kostýmoch hovorí: „Výbušné, dynamické a rýdzo národné Slovanské tance a oproti tomu intímne, zraniteľné a krehké Moravské dvojspevy Antonína Dvořáka ma inšpirovali k vytvoreniu tanečného „žánrového“ obrázka, ktorý je založený práve na protiklade dvoch hudobných predlôh. Nechal som na seba pôsobiť emócie, ktoré ma zaplavovali a určovali konečný tvar celého minibaletu. Zámerne som vytvoril dielo „tanečno-symfonické“ – bez deja alebo konkrétneho príbehu. Vystihnúť emócie, atmosféru i jemné nuansy hudobnej predlohy nebolo práve jednoduché a neviem, či som v súboji s Antonínom Dvořákom dosiahol aspoň remízu. Ak som však prehral, prosím diváka, aby zavrel na tridsať minút oči a počúval len hudbu.“

Dielo Slovanské dvojspevy je súčasťou inscenácie CZECH IN.
Ďalšie choreografie uvádzené v rámci večera:
Jiří Kylián: Šesť tancov, Falling Angels 
Petr Zuska, Národní divadlo Praha: Lyrická 

Choreografia, scéna a réžia

Libor Vaculík

Hudba

Antonín Dvořák

Kostýmy

Roman Šolc

Svetová premiéra

1999

Balet Praha

© Copyright 2011 Balet Bratislava
Powered by TRIAD Advertising